Karadağ AB için 33 fasıldan 30’unu açtı

Karadağ, AB‘ye katılım  müzakerelerinde iki yeni fasıl daha açtı. Beş yıldır müzakereleri sürdüren Karadağ, 33 faslın 30’unu açmış oldu.

Karadağ Avrupa İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre,  dün Brüksel’de düzenlenen Hükümetler Arası Katılım Konferansı’nda 2 No’lu  “İşçilerin Serbest Dolaşımı” ve 3 No’lu “İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu  Serbestisi” fasılları açıldı. Böylece beş yıldır katılım müzakerelerini sürdüren Karadağ, 33 faslın 30’unu açmış oldu.

Avrupa İşleri Bakanı Aleksandar Andrija Pejovic, konferansta yaptığı  konuşmada, Karadağ’ın söz konusu alanlarda harcadığı çabanın AB tarafından  dikkate alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İşçilerin Serbest Dolaşımı” başlıklı faslın önemine işaret eden  Pejovic, bu faslın Avrupa entegrasyonlarının temel taşını temsil ettiğini  vurguladı.

Pejovic, AB’ye üye olduktan sonra Karadağ vatandaşlarının AB üyesi  ülkelerde ikamet etme, kendilerini geliştirme ve çalışma hakkına sahip  olacaklarını söyledi.

“İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi” başlıklı faslın da ülkeye  büyük katkı sağlayacağını belirten Pejovic, ticaretin ve yabancı yatırımların bu  fasıl sayesinde artacağını ifade etti.

AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden  Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da ilerlemesini sürdüren Karadağ’ın AB üyeliğini  destekleyeceklerini vurguladı.

Sırbistan’dan 2006 yılında ayrılarak bağımsızlığını kazanan Karadağ,  2008 yılında AB üyeliği için başvurdu. “Aday ülke” statüsünü 2010 yılında alan  Karadağ, 2012 yılında da katılım müzakerelerine resmen başladı.

Karadağ, Batı Balkanlar’da AB üyeliğine en yakın ülke olarak  gösteriliyor.